CNC - LASER - PLAZMA
15 December 2017, 03:21:44 *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Dobro došli na novo osnovani forum!

Home   Help Search Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: servo kontroler  (Read 15876 times)
kristijan
Newbie
*

View Profile
« on: 24 January 2011, 11:18:31 »

Evo za početak da pokažem dobru volju, shema upravljačkog dijela servo kontrolera, i source+hex, toliko da vidite o čemu se radi. Ostatak ču poslati svakome tko zaželi ali na mail. Kao što rekoh nije problem podijeliti znanje i uložen trud, ali ne dam bilo kome, da se projekt posta sve po svuda kao javna k....
Ukoliko je netko zainteresiran poslati ču i ostale fileove iz projekta.
Zlatko
Administrator
Jr. Member

View Profile WWW Email
« Reply #1 on: 24 January 2011, 11:26:19 »

Ajde Kristijane da te odmah upitam za četvrtu os što je radim.

Znači napravio sam kontroler koji si vidio. Koristit ću prijenos sa dva zupčanika i remenom.
Omjer je čini mi se 1:3 (da ne idem sada tražiti točne podatke).
To mi je uglavnom za obradu drva i aluminija.
Kako je prenos takav kako sam opisao, bojim se da bi moglo doći do
preskakanja koraka. Šta ti misliš?

Laser EPILOG Mini 18 35W, Laser Shenhui 6090 80W, Galvo Fiber laser 10W, CNC 2500 x 1300 mm - spindle 4,5 kW
kristijan
Newbie
*

View Profile
« Reply #2 on: 24 January 2011, 12:29:44 »

Pa mislim ako se radi o graviranju i nekakvom izrezivanju iz drvenih ploča da neče biti problema, a i ovisi koliko je dobar g kod, pri tome mislim na optimizirane ulaza u materijal. Nije neka velika mudrost ali vrlo doprinosi brzini izrade i bitno smanjuje štetne utjecaje i velika opterečenja stroja (doduše kratkotrajna). Ovisno o vrsti materijala a i alata koji se koristi, ulazi se u materijal sa što manjim napadom pa se postupno kako glodalo ulazi i povečava opterečenje, koje je u tom slučaju raslo linearno, a ne da se ulzi prakttično udarcem pa opterečenje padne na normalu. Naravno govorim o grubom odvajanju materijala (šropanju). Kod fine obrade te stvari nisu ni približno toliko izražene. Moja četvrta os ima servo + pužni prijenos tako da je zadržavanje pozicije gotovo pa nepomično. Servo sa enkoderom izrađen na moju shemu kad se pozicionira (izbroji impulse od recimo mach3 programa) konstantno prati enkoder, i ako se ovaj pomakne i za jedan impuls mikrokontroler če vračati servo na zadani položaj. U slučaju vrlo velikih tereta na motor če usporiti ali kontroler gura toliko dugo dok se ne izjednače broj impulsa enkodera i iz programa, osim  u slučaju preopterečenja kad sve staje i sustav javi alarm.
Zlatko
Administrator
Jr. Member

View Profile WWW Email
« Reply #3 on: 24 January 2011, 12:51:22 »

Da to mi je jasno sa servo motorima. Tu je njihova velika prednost.
Za sada ću to napraviti tako pa ćemo vidjeti kako će se ponašati.

Znaš li možda dali ima negdje steznih glava jeftinijih od ove:
http://web-trgovina.metal-kovis.hr/stezna-glava-amerikaner-oslash125x4/S-506/pribor

Tražio sam po e-bayu ali nisam našao ništa jeftinije.

Laser EPILOG Mini 18 35W, Laser Shenhui 6090 80W, Galvo Fiber laser 10W, CNC 2500 x 1300 mm - spindle 4,5 kW
kristijan
Newbie
*

View Profile
« Reply #4 on: 24 January 2011, 13:05:05 »

Mislim da neče ići jeftinije ako se radi o 4 pakne.
Ako uzmeš u obzir da je amerikaner Kitagawa s 4 pakne promjera 300mm nešto iznad 30 000 kn.
Ima u Novom marofu prodavaona "Šarkanji servis", Radi se o čovjeku koji vozi svašta od nama poslastica iz Njemačke. Ti da budem iskren nema čega nema od vodilica, servo motora elektronike... Pogledaj na Njuškalu njegove oglase, uz napomenu da je to 1% od onog što ima, pa predlažem nazvati.
Ako nije uvjet da bude nova glava možda se i dogovorite. 042 621642
sarkanji.servis@vz.t-com.hr
Smjesko
Newbie
*

View Profile
« Reply #5 on: 30 January 2011, 21:35:51 »

Pozdrav svima na forumu, a posebno Kristijanu kojem sam poslao privatnu poruku! :-)
Slowfly
Newbie
*

View Profile
« Reply #6 on: 21 May 2011, 08:35:04 »

Ljepi pozdrav iz Ljubljane, svim članovima novog CNC foruma!  Wink Ako nekoga zanima, na stranici mog prijatelja Andreja, može nači štošta zanimljivoga u svezi sa izradom CNC strojeva, kontrolera i stvari vezanih uz to.
http://www.planet-cnc.com/

Pitanje za Kristjana. Taj svoj servo kontroler si napravio po uzoru na ovaj?  http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html
 Prerađenu i poboljšanu verziju radili smo i tu. http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=18129&highlight=cnc+servo

Ako neko ima bilo kakvo pitanje, pa bi ga želio postaviti na forumu elektronik.si, molim vas nemojte upotrebljavati nikakvih online translatora. Pitanja slobodno postavljajte na svom materinjem jeziku. Odgovori su obično na slovenskom, a ako neko nešto neče razumjeti, potrudit čemo se, i odgovoriti na hrvatskom.

lp Jože
« Last Edit: 21 May 2011, 09:34:46 by Slowfly » Logged
Pages: [1]
  Print  

Jump to: